Opis zajęć

OPIS ZAJĘĆ PROWADZONYCH W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNE NARAMOWICE” REALIZOWANEGO W RAMACH POZNAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

Zajęcia sportowo – rekreacyjne dla dzieci i młodzieży na boiskach przyszkolnych.

Zajęcia sportowo – rekreacyjne dla uczniów szkół w rejonach dzielnic Morasko – Radojewo, Naramowice oraz Umultowo opierają się na bezpłatnej animacji czasu wolnego dla młodych ludzi, która odbywa się w czasie wolnym od nauki, w oparciu o bazę sportowo rekreacyjną w w/w dzielnicach.

Na boiskach przyszkolnych w rejonie w/w dzielnic królować będzie różnorodna aktywność fizyczna wolna od używek, nudy i wszechobecnych smartphonów.

Atrakcyjne zajęcia na boisku osiedlowym z dużą dawką ruchu, będą doskonałą ofertą darmowych zajęć dodatkowych dla coraz mniej aktywnych dzieci.

„Aktywne Naramowice – sport to zdrowie!” ma pokazać atrakcyjną aktywność fizyczną bez ocen i sprawdzianów. Zachęcając do aktywnego spędzania czasu odciągnąć, dzieci i młodzież sprzed monitorów komputerów i smartphonów.

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dorosłych oraz seniorów.

Program realizacji projektu „Aktywne Naramowice – sporto to zdrowie!” dla osób dorosłych oraz seniorów składa się z odpowiednio dobranego programu zajęć ruchowych obejmującego gimnastykę prozdrowotną i zajęcia Nordic Walking oraz z wykładu na temat znaczenia aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia, sprawności i witalności do późnych lat życia. Program oparty jest na wykorzystaniu aktywności fizycznej w profilaktyce procesów starzenia się – gerontologicznej. Przez połączenie różnego rodzaju zajęć gimnastycznych ogólnych i usprawniających czy ćwiczeń specjalistycznych z treningiem wytrzymałościowym oraz z edukacją zdrowotną i promocją zdrowego stylu życia stanowi kompleksową metodę budowania i utrzymania sprawności i zdrowia uczestników. W ramach zajęć odbędą się również warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzić będą wykwalifikowani instruktorzy fitness i nordic walking.

Zajęcia przeznaczone są dla seniorów, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zajęcia będą polegać na przeprowadzeniu treningu siłowego z elementami fitness przez instruktora rekreacji specjalizacji fitness siłowy. Każde zajęcia trwać będą od 60 minut i składać się będą z 3 części – rozgrzewki, ćwiczeń siłowych oraz rozciągania. Instruktor na początku zajęć i w ich trakcie będzie dokładnie tłumaczył i pokazywał ćwiczenia i w razie potrzeby korygował błędy uczestników. Zajęcia będą dopasowane do indywidualnych potrzeb, umiejętności i stanu zdrowia uczestników, którzy będą podzieleni na grupy od 8 do 30 osób. Celem zajęć jest poprawa sprawności fizycznej uczestników, zwiększenie wiedzy z zakresu fitness oraz dietetyki i rehabilitacji. Na każdych zajęciach uczestnicy mogą zadawać pytania instruktorowi z zakresu kulturystyki, dietetyki oraz rehabilitacji. Zajęcia dla uczestników są nieodpłatne.

Nasze zajęcia umożliwiają:
– poprawę siły oraz kondycji,
– poprawę stanu zdrowia w tym układu krążenia,
– zwiększenie tkanki mięśniowej oraz utratę nadmiaru tkanki tłuszczowej,
– lepsze samopoczucie,
– możliwość poznania nowych ludzi,
– ćwiczenia mogą mieć formę rehabilitacji,
– nabycie lepszej koordynacji ruchowej,
– redukcję stresu.

Zajęcia na świeżym powietrzu łączące Nordic Walking i różnego rodzaju treningi ogólnorozwojowe nastawione na:
– naukę prawidłowej techniki marszu Nordic Walking – tylko prawidłowa technika odciąża stawy, angażuje do pracy całe ciało i powoduje większe spalanie kalorii niż marsz bez kijów,
– wzmocnienie gorsetu mięśniowego i zwiększające stabilizację stawów,
– ćwiczące zręczność, koordynację,
– zwiększające wydolność i spalające tkankę tłuszczową.